Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Güzel Sonbahar Fotoğraf Çekimi İçin 5 Öneri

Sonbaharın Eşsiz Renkleriyle Büyüleyici Fotoğraflar Çekin!

Son zamanlarda yoğun iş stresinden, kötü hayat şartlarından, yaşanılan psikolojik travmalardan kaçarak kendini bulanların uğrak noktası olan fotoğrafçılık, gerek hobi olarak gerekse meslek olarak en gözde uğraşlardan biri haline geldi. Özellikle sonbahar ve kış aylarında fotoğraf çekmek çok keyifli. Sararan yapraklar, ıssız sahiller, soğuktan kaçan insanlar, yağmurlu ve sisli havalar tablo gibi fotoğraf kareleri sunuyor fotoğrafçılara. Peki sonbahar fotoğrafı çekmek için hangi makinelere ve ekipmanlara ihtiyaç var? Yaratıcı kompozisyonlar nasıl oluşturulur?

Sizin için hazırladığımız sonbahar fotoğraf çekimi tavsiyeleri:

1.Gideceğiniz Yeri Önceden Planlayın

Fotoğrafçılığın her dalında çekime gitmeden önce çekim yapılacak yerlerin listesi çıkarılmalı ve çekim planı oluşturulmalıdır. Seçtiğiniz yerlerin sonbaharın hafif ve sıcak renklerine hâkim olduğundan emin olun. Sonbahar fotoğraf çekimi için yaprakların sarı renge döndüğü yerlerde fotoğraf çekimlerini gerçekleştirin. Sonbaharda fotoğraf çekmek sizi çok eğlendirecek.

2.Geniş Açılı Lenslerden Yararlanın

Sonbahar fotoğraf çekimleri için geniş açılı lenslerden yararlanarak sonbaharın sizlere sunduğu renklerin bir araya gelmesine izin verin. Yakından fotoğraflayacağınız yaprakları odak kısma alarak çerçevenin tek renk olmasını sağlayabilirsiniz. Geniş açılı lensler insanları tek bakışta etkileyecek güzel sonbahar fotoğrafları çekmenize imkân sağlayacaktır.

3.Alan Derinliği Önemli

Sonbahardaki serin hava ve nemin az olması havadaki kirliliği azaltacak ve daha net fotoğraflar çekmenize imkân sağlayacaktır. Güzel sonbahar fotoğrafı elde etmek için daha fazla alan derinliği kullanabilirsiniz. Sonbahar fotoğraf çekiminde daha fazla derinlik elde etmek için küçük diyafram değerlerinden yararlanabilirsiniz.

4.Konunuza Hareket Ekleyin

Sonbaharda fotoğraf çekimi klasik çekim konularının dışına çıkın. Güzel sonbahar resmi için kompozisyonunuza hareket katın. Kompozisyonunuza yaprakla oynayan bir çocuk, rüzgârın esmesiyle saçları savrulan ve üzerine yapraklar gelen bir kadın kompozisyonu oluşturarak çektiğiniz sonbahar fotoğraflarının beğeni kazanmasını sağlayabilirsiniz.

5.Işığın Gücünden Yararlanın

Güzel sonbahar fotoğrafı elde etmenin bir diğer yolu ise ışığın gücünden doğru şekilde yararlanmaktır. Sabah saatlerinde yere çöken sisin arkasında olan güneşin yumuşak parıltısı sonbahar fotoğraf çekimi için büyüleyici bir görüntü oluşturacaktır. Gün batımı sırasında ise gökyüzünü kaplayan o muazzam kırmızı tonları büyüleyici manzaraların fotoğraflarınıza yansımasına imkân sağlayacaktır. Sonbaharda fotoğraf çekmek tam bir renk cümbüşüdür!

Sonbahar sessizlik, huzur, hüzün, aşk gibi duyguların temsili niteliğinde bir mevsim. Özellikle romantik havasıyla ile birçok sanatçıya ilham veren sonbahar, fotoğrafçılara da ilhan kaynağı oluyor. Sonbaharın sessizliği çekimlerinize daha çok odaklanmanızı sağlayacak ve bu şekilde sanatınızı en güzel şekilde fotoğraflarınızla konuşturacaksınız. Sonbahar fotoğrafları nasıl çekilir? Sonbahar manzara fotoğrafı nasıl çekilir? sorunuza fotoğrafçılık kurslarında da yanıt bulabilirsiniz. Sonbahar fotoğrafı çekmek için gerekli fotoğraf çekim tekniklerine, fotoğraf makinesi ekipmanlarına hâkim olarak çarpıcı görsellere imza atabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30